Zabytki
Najciekawsze obiekty zabytkowe w gminie Ostrów

- Zalew w Kamionce, położony na rzece Tuszymce, powstał w latach 50. XX wieku jako zbiornik retencyjny o powierzchni około 7,3 ha. Obecnie pełni funkcje rekreacyjne, oferując plażę, pole biwakowe, boiska sportowe oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego, co czyni go popularnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców regionu.

- Obelisk w Bliźnie, upamiętnia osoby, które brały udział w operacjach uwieńczonych zdobyciem bezcennych informacji o niemieckiej broni V-1 i V-2 na terenie Blizny i okolic. Walka i poświęcenie tych osób przyczyniły się do zwycięstwa nad III Rzeszą Niemiecką.

- W Ociece znajduje się Pomnik Żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, wywodzących się z parafii Ocieka. W krypcie pomnika złożono ziemię z miejsc bitew i cmentarzy polskich we Włoszech – Monte Cassino, Ankony, Bolonii i Loreto.

- W Woli Ocieckiej znajduje się dwór Romerów z połowy XIX wieku, który współcześnie został przebudowany. W jego otoczeniu zachowały się resztki dawnego parku krajobrazowego, stanowiącego niegdyś integralną część posiadłości. Na terenie zespołu dworskiego znajduje się również kaplica dworska z 1830 roku, świadcząca o historycznym charakterze tego miejsca.

- W Skrzyszowie znajduje się XVI-wieczny renesansowy dwór Mieleckich, będący cennym zabytkiem architektury rezydencjonalnej. Dwór, choć częściowo przebudowany, zachował elementy charakterystyczne dla stylu renesansowego. Obiekt stanowi ważny ślad historii regionu i świadectwo dawnej świetności rodu Mieleckich.

- W Ostrowie znajduje się drewniany kościół parafialny wybudowany w latach 1921-1923, wyróżniający się obecnością późnobarokowej ambony. Świątynia łączy tradycyjną architekturę drewnianą z elementami historycznego wyposażenia wnętrza. Na terenie miejscowości znajduje się również murowana kaplica z 1905 roku, będąca cennym zabytkiem sakralnym.

- Park Historyczny Blizna im. Wywiadu Armii Krajowej, położony w gminie Ostrów na Podkarpaciu, upamiętnia działalność polskiego wywiadu w walce z niemiecką bronią V-1 i V-2 podczas II wojny światowej. Na terenie parku znajdują się m.in. makieta rakiety V-2 w skali 1:1 oraz zrekonstruowany barak koszarowy z eksponatami z tamtego okresu.

- Pole biwakowe w Kamionce nad zalewem na rzece Tuszymce w gminie Ostrów to popularne miejsce rekreacji. Władze gminy rozpoczęły jego modernizację, obejmującą remont placu zabaw, wymianę sanitariatów oraz budowę infrastruktury dla kamperów i namiotów.

- Pomnik w Kamionce upamiętnia zwycięstwo wojsk polsko-litewskich w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Jest to miejsce lokalnych uroczystości patriotycznych, takich jak obchody Święta Niepodległości, podczas których mieszkańcy składają kwiaty i oddają hołd poległym.

- W Ociece znajduje się murowany kościół parafialny pw. św. Katarzyny, wybudowany w latach 1908-1910, będący ważnym zabytkiem sakralnym regionu. Na miejscowym cmentarzu znajduje się kaplica grobowa rodziny Romerów z 1905 roku, stanowiąca świadectwo historii rodu związanego z okolicą. W różnych częściach wsi można również zobaczyć poniemieckie bunkry, pozostałości z czasów II wojny światowej.

- Na granicy Kozodrzy i Borku Małego znajduje się najcenniejszy obiekt zabytkowy w gminie – kamienna barokowa figura Matki Boskiej z połowy XVIII wieku. Rzeźba zachwyca kunsztem wykonania oraz bogactwem detali charakterystycznych dla baroku. Stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego regionu i miejsce lokalnego kultu religijnego.

- W Kamionce, w lesie, znajduje się kaplica polowa upamiętniająca miejsce, gdzie stał dom bł. ks. Romana Sitki, obok której zachowała się stara studnia oraz pamiątkowy kamień z inskrypcją. W budynku CKiB utworzono izbę pamięci poświęconą Wilhelmowi Machowi, pisarzowi pochodzącemu z tej wsi. Obiekty te stanowią ważne świadectwo historii i kultury regionu.